E-Ticaret Türleri

B2C (Business to customer – Firmadan Son tüketiciye)

Web Üzerinde e-ticaret uygulamaları içinde en bilineni B2C (Business to customer –Firmadan müşteriye) sistemidir. B2C pazarı, karşımıza daha çok web üzerinden direk sonkullanıcıya satış yapan web portalları ve sanal mağazalar aracılığıyla çıkmaktadır. İnternetüzerinden Perakende ve mağazacılık kavramı da B2C Yerine kullanılabilir. Bu sistemdemüşteriler ürünleri bir firma web sitesinden ya da firmanın ürünlerini verdiği ve başkafirmaların ürünlerinin de pazarlandığı web portalları veya sanal mağazalardan (e-ticaretsiteleri) sipariş ederler. Bu tip sitelerde kullanıcılar siparişle birlikte, ödeme için kredi kartıbilgilerini de elektronik ortamda web sitesine gönderir. Bu işlem sanal pos denilen,Internet üzerinden kredi kartı ile alışveriş yapma olanağı sağlayan oldukça güvenli vegizlilik sistemleri gelişmiş bir ödeme mekanizmasıyla yapılır. sanal pos sistemi, POScihazlarının Internet’e uyarlanmış şeklidir. sanal pos sistemi, bankalar aracılığıyla işleyenbir sistem olduğundan, e-ticaret firmasının bu tür ödemeler için sanal pos hizmeti sunanbir bankayla e-ticaret sözleşmesi imzalaması gerekmektedir. Bunun dışında firmanıntercihine göre EFT ya da havale yoluyla ödeme olanakları ve kapıda ödeme sistemleri demevcuttur. B2C Alışveriş sisteminin; Haftanın 7 günü 24 saat sipariş alabilme ve ürünsatışı. Müşteriye aracı olmadan doğrudan ulaşabilme, Web yazılımındaki geri bildirimsistemi ve interaktif uygulamalar sayesinde müşteri istek, talep ve şikayetlerini yakındanizleyebilme fırsatı, Tüm dünyaya açılabilme ve rekabet edebilme fırsatı. , Pazarlamafaaliyetleri için gereken personel, zaman, dükkan kirası ve araç maliyetlerini minimumaindirebilme , Müşteri yönünden alışverişte zaman, mekan gibi zorunlulukların ortadankalkması. Ayrıca alışveriş sürecinin uzamadan kolayca tamamlanması. gibi avantajlarıvardır. Genel olarak B2C pazarında oluşan başarı daha kolay rakamlara dökülür. Satılanher malın ve müşterilerin her türlü istatistiği size doğru yolu bulmanızda yardımcı olur. Busayede başarıya herkes tanık olabilir. Deltapro Gelişmiş özelliklerde sanal mağaza açmakisteyenler için kaliteli ve maliyet olarak avantajlı çözümler sunmaktadır.

B2B (Business-to-Business Firmadan Fİrmaya)
B2B’nin temeli, şirketlerin internet üzerinden birbirine mal ve hizmet satmasına dayanır.Ama B2B sitelerinin işlevi, bununla sınırlı değildir. Şirketlerin birbirleri arasında bilgialışverişi yapmasını, finansal işlemler gerçekleştirmelerini de sağlarlar. Ama bütün buişlemler web üzerinden gerçekleştiği için, daha hızlı ve daha verimli bir şekilde işlerler.B2B pazarı daha dar bir kesime seslenmesine rağmen, hem iş yapan firmalar arası işlemyükü hem de özel işlerlik açısından B2C´ ye göre daha etkin, kapsamlı ve teknik bir yapıyasahiptir. Bu anlamda B2B çok daha sektörel bir ağı simgeleyen bir kavramdır. B2B modelibayilik sisteminde de çok tercih edilen bir yöntemdir. İşletmelere bayi ağını genişletmek vedaha fazla bayiye daha etkin hizmet vermek gibi önemli avantajlar sunar. B2B sitelerinin birbaşka işlevi, internetteki ticaret sürecini kısaltmasıdır. Milyonlarca şirketin yer aldığıweb’de, ticaret yapmak için en uygun şirketleri aramak, iğneyle kuyu kazmaya benzer. B2Bsiteleri, işte buraya devreye girerek, alıcı ve 2 satıcıyı bir araya getirir . B2B siteleri, alımsatım sürecinde bütün işlemleri elektronik ortamda gerçekleştirmenize olanak tanıdığı için,maliyetlerinizi radikal biçimde azaltırlar. Ama B2B siteleri aracılığıyla maliyetleri azaltmanınasıl yolu, ürün ya da hizmet tedariğinde elektronik pazaryerlerini kullanmaktır. Ürün ya dahizmet tedariğini, bütün opsiyonları görerek, en düşük fiyatı sunan şirketleri inceleyerekgerçekleştirmek, tedarik zincirinizin yarattığı maliyetlerin, şaşırtıcı oranlarda azalmasına yolaçar

C2B (Consumer to Business, Son Tüketiciden Şirkete )

Şirketten tüketiciye e-ticaret modelinin tam tersi olan tüketiciden şirkete (consumer to business) e-ticarette, tüketiciler mallarını şirketlere satıyorlar. Bu model geleneksel ticaret yöntemi olan şirketlerin tüketicilere ürün sunmasındandan farklı işliyor. Bu modele daha çok kişisel bloglarda ya da internet forumlarında rastlamak mümkün oluyor.

C2C  (Consumer to Consumer Tüketiciden Tüketiciye)

Türkçe’de tüketiciden tüketiciye e-ticaret modeli anlamına gelen C2C’de tüketiciler üçüncü parti bir aracıyla internet üzerinden alım-satım yapabiliyorlar. Üçüncü parti genellikle satılan ürünler üzerinden belli bir komisyon alır. Bu sitelere örnek olarak açık arttırma ya da ikinci el eşya alım-satımı yapılan internet siteleri gösterilebilir. Türkiye’de tüketiciden tüketiciye e-ticaret hizmeti sağlayan internet sitelerinden en bilinenlerine örnek olarak gittigidiyor.com ve sahibinden.com‘u gösterebiliriz.