Forum ve Haber Site Tasarımı

 Hemen hepimiz bugüne kadar bir forum sitesi ziyaret etmişizdir. Kimimiz fikirlerimizi başkalarıyla paylaşmak için, kimimiz bir takım bilgiler almak veya fikirler sormak için, kimimiz de sadece aradığımız bir kelimenin sonucu rastgele bir forum sitesine denk geldiği için bir forum sitesi ziyaret etmişizdir. Veya Internet’ten bir gazetenin web sitesine girip oradaki haberlerin altına yorum yazmış, yazılan yorumlara cevap vermiş veya bu yorumlara puan vermişizdir.

Bu tür web sitelerinin yapımında da karmaşık veri tabanı bağlantıları, veri tabanı sorguları, sayfalamalar ve yorucu, uzun ve meşakkatli organizasyon stratejileri geliştirme emekleri vardır. Çok çeşitli web programlama teknikleriyle işlevsellik sağlanmıştır. Söz konusu türdeki web sitelerinde, normal usullerle yapılamayacak türden çok sayıda işlevsellik söz konusudur. Örneğim kullanıcıların kayıt başvurusunda bulunmaları, bu başvuruların herhangi bir insan operatörün onay vermesi gerekmeden üyeliğinin açılması, bu üyeye otomatik olarak üyelik onay mesaj gitmesi, bu mesajın içinde gönderilen bağlantıya tıklandığında üyeliğin otomatik olarak aktif hale gelmesi, mesaj yazımı, bu yazım sırasında belirli harf sayısının aşılmasına izin verilmemesi, yazıların bir denetim için bekletilmesi, yazıların listelenmesi, sıralatılması, vs. gibi burada tamamının yazılması mümkün olmayan pek çok işlevsellik öğesi, bunlara örnek olarak sayılabilir. 

Bu işlevsellik dışında güvenlik konularında da web programlama sanatının pek çok öğesine gereksinim duyulmaktadır. Örneğin kötü niyetli kişilerin başkalarının kullanıcı hesaplarına erişmesinin engellenmesi, bir kişinin sanki başkasıymış gibi başkasının adına yorum yazabilmesi, sistemi çökertmek amacıyla aşırı derecede çok sayıda mesaj göndermek isteyen kişilerin hizmeti durdurmayı başarmasına engel olunması, yazılan yorum ve yazıların kaybolmaması, üyelik için ücret ödendiyse bunlardan bir suiistimal doğmasına izin verilmemesi, vs.